banner1

Jak rozmawiać z dziećmi o Adwencie i Bożym Narodzeniu?

dzieci swietaNiesione okołoświątecznym szaleństwem dzieci często tracą z oczu to, co najważniejsze. Czas Adwentu i Bożego Narodzenia jest sposobem na ponowne przeżycie narodzin Chrystusa i pogłębienie wiary. Oto kilka wskazówek, jak zachęcić dzieci do tego, by odkryły Boże Narodzenie na nowo.

Chcąc nadać Adwentowi i świętom sens, mamy do dyspozycji mnóstwo sztuczek, aby zainteresować dzieci i nauczyć je nieco więcej o życiu Jezusa. Wspólne przygotowanie szopki, kalendarza adwentowego czy modlitwa z całą rodziną to tylko niektóre sposoby na dodanie temu czasowi głębi.

Znajdź czas na wspólną modlitwę

  1250 odsłon

Niepokalane Poczęcie: kto tu kogo począł? Uroczystość, której wielu katolików nie rozumie

roza mistyczna 800x445Świętujemy dzisiaj nie to, że Maryja poczęła i urodziła Jezusa, będąc i pozostając dziewicą. Chodzi o coś zupełnie innego.
Niepokalane Poczęcie Maryi, którego uroczystość obchodzimy w liturgii 8 grudnia, często bywa mylone z Jej dziewiczym macierzyństwem. To pierwsza sprawa, którą warto wyjaśnić.

Świętujemy dzisiaj nie to, że Maryja poczęła i urodziła Jezusa, będąc i pozostając dziewicą. Chodzi o coś innego. A mianowicie o to, że Bóg, wybierając Ją jeszcze przed Jej urodzeniem na Matkę swojego Syna, przygotował Ją do tej roli, pozwalając Jej począć się i urodzić bez obciążenia grzechem pierworodnym.

Pełna Łaski

  1666 odsłon

Św. Mikołaj (ten prawdziwy) mówi nam o wiele więcej niż tylko o prezentach

mikolajChrześcijański Wschód uważa Mikołaja za jednego z najpotężniejszych świętych.
W XXI wieku nie sposób już jednoznacznie stwierdzić, ile niezliczonych opowieści dotyczących kapłana i biskupa żyjącego w III i IV wieku po Chrystusie w Azji Mniejszej stanowią fakty, a ile powstałe na przestrzeni dziejów szlachetne legendy spisywane ku pokrzepieniu serc.

Tak naprawdę jednak, to nie wyniki szczegółowych badań historyków chrześcijańskiej starożytności rozstrzygają o wadze postaci Mikołaja (na Wschodzie nazywanego Cudotwórcą), ale powszechne zapotrzebowanie na świętego – przyjaciela. Pełnego miłości i zrozumienia, który w trudnych chwilach nie wymawia się brakiem czasu, bólem głowy lub przepracowaniem, lecz wyciąga do nas pomocną dłoń. Jej ciepło możemy szczególnie poczuć podczas wspomnienia liturgicznego Mikołaja, obchodzonego 6 grudnia (lub 19 grudnia – według kalendarza juliańskiego).

  1111 odsłon

Czy wolno obchodzić Walentynki w Środę Popielcową?

walentynki14 lutego to walentynki. 14 lutego w tym roku to też Środa Popielcowa. W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie, co zrobić? Świętować czy nie świętować?

Środa Popielcowa to dzień, w którym osoby między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły. Oznacza to powstrzymanie się od jedzenia pokarmów mięsnych oraz post ilościowy. To znaczy, że można zjeść jeden posiłek do syta i dwa lekkie. I nie ma możliwości uzyskania na ten dzień dyspensy.

Środa Popielcowa to też pierwszy dzień Wielkiego Postu. Czwarte przykazanie kościelne mówi: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”. A więc Środa Popielcowa to nie tylko post dotyczący jedzenia, ale także początek okresu, w którym powinniśmy powstrzymać się od hucznych zabaw. A co to oznacza konkretnie w przypadku wWalentynek?

  1145 odsłon

Dlaczego obchodzimy święto Matki Bożej Gromnicznej?

1422453449Święto Ofiarowania Pańskiego to w naszej tradycji dzień, w którym oddajemy cześć Matce Bożej. Ale dlaczego właściwie Maryja jest Gromniczna? I czy gromnice są nam jeszcze do czegoś potrzebne?

„Ciemno, ciemno, podajcie gromnicę…” – szeptał mój pradziadek Feliks tuż przed śmiercią. Wiedział, że powoli kończy się jego czas na ziemi, ale bał się odejść bez światła. Tego konkretnego światła, które kojarzyło mu się z bezpieczeństwem i ciepłą opieką Maryi, które chroniło przed piorunami i wilkami. Gdy bliscy podali mu charakterystyczną świecę pachnącą pszczołami, spokojnie zamknął oczy i zasnął.

  1892 odsłon

Wigilia w tym roku wypada w niedzielę. Mamy pościć czy nie?

wigilia postPojawiają się głosy, że w niedzielę pościć wręcz nie wolno. Z drugiej strony polska tradycja od wieków wymaga wigilijnej wstrzemięźliwości. Co z tym zrobić?

Fakt, że tegoroczna Wigilia wypada w niedzielę oznacza nie tylko najkrótszy możliwy Adwent – trwający zaledwie trzy tygodnie i jeden dzień – ale rodzi też pytanie o tradycyjny wigilijny post polegający na powstrzymaniu się tego dnia od pokarmów mięsnych. W czym w ogóle jest „problem”?

Kary za post w niedzielę

  916 odsłon

Dwie msze w najbliższą niedzielę? A może wystarczy pójść na pasterkę?

24grudniaTegoroczna Wigilia wypada w niedzielę, kiedy należy uczestniczyć w mszy świętej. A jeśli ktoś wybiera się na pasterkę? Czy przed wieczerzą wigilijną też powinien iść do kościoła?


Wigilia i 4 niedziela Adwentu

Odpowiedź brzmi: tak. Dlatego, że 24 grudnia to niedziela. Czwarta niedziela Adwentu. Tak na marginesie: najkrótszego z możliwych, skoro jego czwarty tydzień będzie miał tylko ten jeden dzień.

  1441 odsłon

Kalendarz bloga

Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie