banner1

Sześć sposobów na zacieśnienie więzi między członkami rodziny

rodzinaBp Thomas J. Olmsted dzieli się wskazówkami, których nie możemy pominąć, jeśli chcemy wzmocnić jedność w naszym domu. Zjednoczona rodzina zawsze będzie miała Chrystusa za przewodnika.

Zpewnością czytaliście artykuły, w których są sugestie, aby podjąć różne działania w celu poprawy jedności rodziny. Problem polega na tym, że wielu z nich ma tendencję do pomijania strony chrześcijańskiej, podczas gdy w rzeczywistości to właśnie w małżeństwie para spotyka się, aby stworzyć rodzinę, która będzie wierna Chrystusowi. 

Skorzystaliśmy więc z zaleceń, o których Thomas J. Olmsted – emerytowany biskup Phoenix w Arizonie, wspomina w książce „Dopełnij moją radość”. W tekście jest mowa o tym, że rodzina powinna wziąć pod uwagę tych sześć kluczy, aby wzmocnić swoje więzi rodzinne.

1. Bądźcie razem na niedzielnej mszy

Bardzo ważne jest, abyście jako rodzina szanowali święte dni ustanowione przez Jezusa Chrystusa. Każda niedzielna msza jest świętem, które przynosi wiele owoców tym, którzy na nią uczęszczają, a jeszcze bardziej, gdy wszyscy członkowie rodziny uczestniczą w niej razem.  „Bo gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20)

A oto kilka wskazówek, które proponuje bp Thomas: uczestniczyć we mszy św. w stroju odpowiednim do celebracji eucharystycznej, przybyć wcześniej, aby przygotować się na spotkanie z Chrystusem, okazać cześć Jezusowi, który jest w tabernakulum i aktywnie uczestniczyć we mszy św., śpiewając i modląc się. Nie zapomnij poprosić dzieci o naśladowanie tych czynności.

2. Chodź regularnie do spowiedzi

Kościół katolicki przewiduje, że należy spowiadać się przynajmniej raz w roku, jeżeli jednak chcemy pobożnie uczestniczyć w życiu wiary, bp zaleca, abyśmy spowiadali się przynajmniej raz w miesiącu. 

Może to być korzystne dla rodziny, ponieważ w jej środowisku często pojawiają się konflikty. Spowiedź może pomóc nam zastanowić się nad czynami, które popełniamy i nad tym, jak podchodzimy do innych. To z pewnością pomoże wnieść radość do domu.

3. Codziennie siadajcie razem do stołu

Często nadajemy priorytet innym czynnościom, które uniemożliwiają nam spędzanie czasu z rodziną, niezależnie od tego, czy są to obowiązki w pracy, czy w szkole, jednak spędzanie czasu wartościowego znacznie wzmacnia relacje. 

Wiedza o tym, jak wyglądał dzień drugiej osoby, o jej zmartwieniach, złości i radościach, może pomóc nam zrozumieć drugą osobę i dowiedzieć się, jak możemy jej pomóc. Poszukaj więc najlepszego czasu, kiedy może nastąpić to spotkanie, niezależnie od tego, czy jest to śniadanie, obiad czy kolacja. 

4. Czas z małżonkiem niech będzie priorytetem

Ważne jest, abyście jako para spędzali czas razem, tylko małżonkowie, bo jeśli związek małżeński będzie zgodny z prawem Bożym, zaowocuje dobrym wychowaniem dzieci. 

Starajcie się mieć te przestrzenie na romantyczne randki, rozmowę a przede wszystkim na wspólny czas modlitwy. Świetnym pomysłem jest nawiedzanie Najświętszego Sakramentu, aby oddać Mu cześć i udzielić błogosławieństwa rodzinie. A nawet zapisać się na rekolekcje małżeńskie. 

5. Twórzcie harmonogramy korzystania z urządzeń elektronicznych

Choć technologia okazała się doskonałym narzędziem dostępu do informacji, które mogą nam się przydać nie tylko w środowisku szkolnym, ale także w życiu wiary, musimy mieć świadomość, że możemy uzyskać dostęp do stron, które wcale nie są zdrowe. ponieważ odwracają uwagę od pobożnego życia.

Bp Thomas zaleca posiadanie harmonogramów korzystania z urządzeń elektronicznych. Poza tym telewizory i komputery powinny znajdować się w miejscach, do których każdy może mieć dostęp (nie w sypialniach), a wspomina nawet, że zna rodziny, które wolą, aby ich dzieci nie miały dostępu do urządzeń elektronicznych, dopóki nie podrosną, aby móc z nich świadomie korzystać.

6. Poświęć siebie i swoją rodzinę Maryi

Czy istnieje lepszy przykład życia rodzinnego niż nasza Matka? Możecie się od Niej nauczyć wszystkich cech, które pozwolą wam być lepszymi rodzicami i naśladować przykład świętej rodziny. Nie możemy przegapić tej okazji, aby znaleźć się pod Jej ochroną.

Odmawiajcie więc nieustannie różaniec w rodzinie. Miejcie obrazy czy ikony maryjne, niech one wam przypominają o wielkim oddaniu Maryi, którego też możecie się od niej uczyć.

Rodzina jest po to, by… „Krótki przewodnik po rodz...
Czy księża płaczą?

Kalendarz bloga

Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie