banner1

5 porad na Wielki Post od św. Josemarii Escrivy

esscrivaW czasie Wielkiego Postu Kościół zachęca nas do umartwienia, jałmużny i postu, abyśmy w ciągu tych 40 dni mogli przez pokutę spotkać Chrystusa.

Katechizm Kościoła Katolickiego stwierdza, że każdy, kto chce osiągnąć cel, jakim jest Niebo, musi przejść przez Krzyż. W numerze 2015 KKK wyjaśnia, że „Droga do doskonałości wiedzie przez Krzyż. Nie ma świętości bez wyrzeczenia i bez walki duchowej. Postęp duchowy zakłada ascezę i umartwienie, które prowadzą stopniowo do życia w pokoju i radości błogosławieństw”.

  63 odsłon

7 porad, jak przygotować się do Wielkiego Postu

7 sposobowPrzed nami Wielki Post – 40 dni modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia, które przygotowują nas na Wielkanoc. Co zrobić, żeby nie wejść z marszu w ten czas?

1. POMYŚL, CZYM JEST WIELKI POST

Wielki Post to 40-dniowe przygotowanie do świętowania zmartwychwstania. Liczba 40 ma symboliczne znaczenie w Piśmie Świętym. Jezus pościł tyle dni przed rozpoczęciem swojej publicznej działalności. Izraelici przez 40 lat wędrowali przez pustynię do Ziemi Obiecanej, a Bóg wykorzystał ten czas, by formować swój lud.

  106 odsłon

Jak uzyskać odpust zupełny za udział w Drodze Krzyżowej?

krzyzZa udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Przypomnijmy je.

Wielki Post wiąże się z celebrowaniem w kościołach nabożeństw pasyjnych, w szczególności Drogi Krzyżowej. Za udział w niej można uzyskać odpust zupełny, który Stolica Apostolska wyjaśnia w ten sposób:

  149 odsłon

Wielki Post. Czy można wymagać wyrzeczeń od dzieci?

dzieci postWielki Post może być początkowo postrzegany jako trudny czas, ponieważ zakłada rezygnację z pewnych przyjemności. Wobec tego rozsądnym jest zastanowienie się, czy wymagać tych praktyk także od dzieci?
Jak zdumiewające jest odkrycie, że w Wielkim Poście chrześcijan opanowuje… strach. Już sama myśl o Środzie Popielcowej czy Wielkim Piątku, o konieczności ograniczenia się, wywołuje w nas dreszcze. Trzeba przyznać, że pokuta nas przeraża i sprawia, że od niej uciekamy.

  112 odsłon

Adwent i Wielki Post często przeżywamy w podobny sposób. Czy słusznie?

adden wielki postCzym tak naprawdę Adwent różni się od Wielkiego Postu? Być może najlepsze, co możemy zrobić, to wrócić do pierwotnej intuicji ludu chrześcijańskiego i przywrócić Adwentowi ascetyczny charakter. Kto wie, czy tak często deprecjonowane dziecięce postanowienia „niejedzenia cukierków” nie są właśnie w tym wypadku kluczem do sukcesu.
Post świętomarciński
Początków obchodzenia Adwentu szukać należy w liturgicznych tradycjach Galii i Hiszpanii w IV wieku. Celebrowane 6 stycznia święto Objawienia Pańskiego (wcześniejsze od związanego z dniem 25 grudnia święta Narodzenia Chrystusa) poprzedzały początkowo trzy tygodnie przygotowania.

  130 odsłon

Wielki Post: piękna modlitwa z tradycji wschodniej do codziennego odmawiania

modlitwa postTa modlitwa nawiązuje do ułomności (lenistwa, zniechęcenia, chciwości, pustosłowia), jakich powinniśmy żałować oraz przeciwstawnych im cnót (pokora, cierpliwość, miłość miłosierna).

ozglądasz się za jakąś oryginalną modlitwą na Wielki Post? Możliwe, że zainteresuje cię wielkopostna modlitwa z IV wieku przypisywana św. Efremowi Syryjczykowi. Odmawia się ją dwukrotnie w dni powszednie Wielkiego Postu. W jej słowach streszcza się istota tego szczególnego czasu, cel starań każdego chrześcijanina.

Pierwszy raz recytujemy ją, robiąc znak krzyża oraz niski pokłon po każdym wezwaniu. Po tym oddajemy dwanaście mniejszych pokłonów, którym także towarzyszy znak krzyża oraz prośba: „Boże, oczyść mnie grzesznego!”. Następnie ponownie czytamy całą modlitwę i dopiero na końcu składamy głęboki pokłon.

  129 odsłon

Wielki Post: Zdobądź się na odwagę, by wybrać ubóstwo!

pokora ubostwoŚwięty Franciszek z Asyżu mówił, że ubóstwo jest królewską cnotą. A gdybyś na czas Wielkiego Postu naprawdę stał się ubogi?
„Nie możecie służyć Bogu i Mamonie” (Mt 6,24). Te słowa Jezusa prawdopodobnie nigdy nie były tak aktualne, jak w dzisiejszych czasach, kiedy to konsumpcjonizm wyniósł pieniądz do rangi bóstwa. Problem władzy pieniądza dotyczy oczywiście wszystkich epok, ale naszej szczególnie.

Dlatego warto pochylić się nad… ubóstwem. Każdy chrześcijanin jest do niego powołany, a przypominają nam o tym osoby konsekrowane, które ubóstwo wręcz ślubują. Ubóstwo to przede wszystkim radykalny wybór Boga. I co ważne – nie ma nic wspólnego z nędzą!

Ubóstwo to nie nędza

  888 odsłon

Kalendarz bloga

Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie