banner1

Zadanie na Adwent: odkryj czuły sens Bożego Narodzenia

zadania na adwentDo Betlejem! To kierunek, który warto obrać sobie w Adwencie. Poprowadzi nas tam czułość i nawrócenie. Wszystko po to, byśmy 24 grudnia wieczorem znaleźli się w dobrym miejscu i czasie.

Gdy zaczyna się Adwent, to często sięgam po jedną z książek, która już od wielu lat znajduje się w mojej biblioteczce. Dostałem ją, jak miałem 10, może 12 lat. Mowa o „Tajemnicy Bożego Narodzenia”, której autorem jest Jostein Gaarder. Tak, ten sam, który napisał dużo bardziej znaną powieść „Świat Zofii”. Dzięki tej książce wielu – nie tylko młodych – ludzi zainteresowało się filozofią.

Okruchy
„Tajemnica Bożego Narodzenia” nie jest tak obszerna jak „Świat Zofii”. Niemniej, zawiera w sobie równie wiele mądrości. Pomimo moich 34 lat ta książka wciąż mnie urzeka – swoją prostotą, ale też głębią. Przed nami kolejny Adwent – postanowiłem, że i w tym roku przeczytam tę historię. Niby ją znam, ale tak naprawdę za każdym razem odkrywam w niej coś nowego. Jakiś okruch, szczegół, który każe mi trochę inaczej spojrzeć na tę opowieść.

  686 odsłon

Czym jest paruzja i co ma wspólnego z Adwentem?

paruzjaAdwentowe oczekiwanie ma wymiar głębszy niż tylko ten, który prowadzi nas do Bożego Narodzenia.
Paruzja
Jednym z często używanych w czasie Adwentu słów jest termin pochodzenia greckiego – paruzja. Słowo to używane jest w greckim Nowym Testamencie i najczęściej odnosi się do powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa na końcu czasów.

Słowo to oznacza „przybycie” lub „obecność” i odnosi się do dnia, w którym Jezus powróci w chwale.

Adwent zawsze był w ten sposób kojarzony, ponieważ pierwsze przyjście Jezusa w Boże Narodzenie w naturalny sposób przypomina nam o Jego powtórnym przyjściu, na które mamy się przygotować. Na tę rzeczywistość otwiera nas modlitwa mszalna w pierwszą niedzielę Adwentu.

  508 odsłon

Nie tylko fioletowy. Wszystkie kolory Adwentu

kolory adventuChyba najbardziej kojarzącym się z Adwentem kolorem jest fioletowy. Jednak nie każdy wie, że ta barwa była dawniej kojarzona z żałobą, a w czasie Adwentu prym wiodły zieleń i czerwień.

„W adwenta ziemia święta” – to zdanie, które dawniej padało w niemal każdym polskim domu. W związku z tym, jak pisze Elwira Madziar-Kosieradzka, często już od listopada aż do wiosny zakazane były wszelkie prace polowe. Nie wolno było nawet wbijać palików w ziemię. Wieczory spędzano więc głównie w domu – kobiety darły pierze na poduszki lub przebierały fasolę i przygotowały ozdoby na święta.

Zielony jak wieniec
Jedną z częściej wykonywanych i wciąż dziś popularnych ozdób jest wieniec pleciony z zielonych gałązek. Ozdabia się go czterema świecami, które symbolizują adwentowe niedziele. Czasami wieńce wiesza się też na drzwiach. Ta tradycja ma jednak pogańskie korzenie – ma sprawić, że gospodarstwo domowe będzie chronione przed odwiedzinami zmarłych. Dawniej mieszkańcy Beskidów już od połowy grudnia wieszali w oknach i na drzwiach gałązki drzew iglastych symbolizujących życie – w obawie przed spiskującymi w wigilię św. Łucji duszami.

  436 odsłon

Zrobiłeś już porządki… w sercu?

porzadki w sercuPamiętam, że jako dziecko często słyszałem tekst: „jaka Wigilia, taki cały rok”. Rodzice motywowali nas tym porzekadłem do sprzątania, pomocy w przygotowaniach i, co najważniejsze, powstrzymywania się od kłótni. Szczególnie wtedy, gdy napięcie w domu rosło wprost proporcjonalnie do temperatury w kuchni.

 Generalne porządki

Może tym razem zamiast stawać na głowie, by kupić ostatecznie prezenty, wymyć wszystkie okna i zrobić rybę na dwa dodatkowe sposoby, spróbujemy zaplanować ciągle odkładaną spowiedź, wstać choć jeden raz na roraty i znaleźć chwilę, żeby zwyczajnie się zatrzymać i podjąć refleksję nad tym, co przed nami?
Wiem, że brzmi to jak powtarzany rokrocznie życzeniowy refren wiecznie zagonionego człowieka, ale to prawda o mnie samym, bo przez lata do przedświątecznej spowiedzi „wpadałem” gdzieś pomiędzy zabijaniem karpia a kupowaniem na ostatnią chwilę niechcianych skarpet.

  1474 odsłon

Choinka – nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia

choinkaNie ma świąt Bożego Narodzenia bez choinki – przynajmniej w naszej szerokości geograficznej. Nawiązując do tradycji, sięgającej czasów pogańskich, choinka stała się jednym z ważnych symboli tych świąt, chociaż przez długi czas zwyczaj jej przystrajania nie mógł dotrzeć do świątyń, co nastąpiło dopiero w XX stuleciu.

uż Rzymianie ozdabiali swoje domy wiecznie zielonymi roślinami, np. jemiołą, bluszczem, wawrzynem, gdy przygotowywali się do obchodów przypadających w dniach 17-24 grudnia Saturnaliów, czyli święta boga urodzaju - Saturna. Już wtedy odbywały się procesje ze światłem i obdarowywanie siebie nawzajem prezentami.

  1277 odsłon

Puste miejsce

puste miejsceW polskich domach jest od wieków tradycja, że przy wigilijnym stole zostawia się puste miejsce dla tzw. zabłąkanego wędrowca.
Na kogo w dzisiejszych czasach czeka dodatkowe nakrycie?
W dzień Wigilii Bożego Narodzenia nakrywamy stół białym obrusem, kładziemy sianko. Na najważniejszym miejscu stawiamy ozdobny talerzyk z opłatkiem. Stół jest dekorowany gałązkami jedliny, świecami. Stawiamy najelegantszą zastawę i podajemy zgromadzonym gościom dwanaście wigilijnych potraw. Gdzieś na końcu stołu jest pusty talerz...

  1175 odsłon

O zwyczajach bożonarodzeniowych

zwyczaje swiateczneZe świętami Bożego Narodzenia związanych jest bardzo wiele liturgicznych i ludowych zwyczajów oraz symboli, które nadają tym świętom niepowtarzalny klimat. Niektóre z nich są starsze niż chrześcijaństwo. Do najważniejszych należy Pasterka, wieczerza wigilijna, choinka, szopka i jasełka.

W świętowaniu Bożego Narodzenia istotne miejsce zajmuje Pasterka, czyli odprawiana o północy z 24 na 25 grudnia Msza św. Wierni, uczestnicząc w niej, podobnie jak opisani przez Ewangelie pasterze, oddają cześć narodzonemu Zbawicielowi, chwalą Boga na wysokościach i radują się z otrzymanej łaski.

Do koniecznych elementów Pasterki należy śpiewanie kolęd oraz odwiedzenie ustawianej w każdym kościele szopki.

  808 odsłon

Kalendarz bloga

Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie