Spowiedź cię stresuje? Oto pomocnicza „lista grzechów”

spowiedzSakrament spowiedzi jest już wystarczająco trudny, by go sobie jeszcze bardziej komplikować!
Wyznanie własnych grzechów księdzu może być dużym wyzwaniem. To zupełnie zrozumiałe, że przy tej okazji odczuwasz swoisty lęk, szczególnie jeśli nie spowiadałeś się przez dłuższy czas.

Drobiazgowe szczegóły są zbędne
Warto wziąć pod uwagę, że źródłem naszego strachu może być tak naprawdę mylne przekonanie, iż księdzu należy opowiedzieć o każdym grzechu ze wszystkimi możliwymi szczegółami. A właśnie lepiej tego nie robić.

W większości przypadków wcale nie musimy podawać długich wyjaśnień. Jak sugeruje jeden z księży, grzechy powinniśmy ujmować w najprostszy możliwy sposób. Dodaje on, że niektórzy ludzie czują się wręcz w obowiązku podawania szczegółów dotyczących swoich konkretnych grzechów. Choć nie widzi w tym nic złego, zaznacza, iż nie to jest sednem spowiedzi.

Czytaj dalej
  192 odsłon

Na kole - Dwie niezwykłe dziewczyny!

 
206488095 4306496969414822 2912420488347672778 nPragnę Wam przedstawić Alicje i Monikę, dwie dziewczyny, które podjęły start w ultramaratonie " https://wisla1200.pl/ ".
Dziewczyny własnie jada na rowerze Tandem, ponieważ Alicja jest osobą niewidomą. Pasją Alicji zawsze był rower, po utracie wzroku nie poddała się i kupiła rower – tandem, znalazła bratnią duszę i wspólnie jeżdżą na rowerze. Alicja założyła fundacje i pomaga wsiąść na rower innym osobą niewidomym, jak również osobą z niepełnosprawnością. Kieruje do Was wielką prośbę o wpłatę na ich konto na www.siepomaga.pl/fundacja-nakole.
Czytaj dalej
  182 odsłon

"Stacja Jezus"

201748159 111079324545520 3411093517957220339 nW imieniu organizatorów zapraszamy na wydarzenie pt."Stacja Jezus", które odbędzie  się  w dniach 9-11 lipca w Sławie w województwie lubuskim.

 W dniach 8-10.07.2021r. w Sławie będzie odbywał się festiwal kultury hip-hop „Rap stacja”. Jest to największe wydarzenie hip-hopowe w Polsce.
Zapragnęliśmy, aby pokazać również chrześcijański wymiar kultury hip hop. Chcemy, by był to czas spotkania kościoła "żywego", czyli takiego który jest poza murami świątyni. Będzie to czas modlitwy, wspaniałych warsztatów, różnych aktywności ewangelizacyjnych oraz koncertów. Całe wydarzenie zakończy się mszą świętą z modlitwą o uzdrowienie w dniu 11.07.2021r.
Dlatego chcemy zaprosić Ciebie, na to wydarzenie.

Czytaj dalej
  204 odsłon

„Najpotężniejsza kobieta świata”. Dlaczego Maryja nie jest taka sama jak inni święci?

zakochaj sie w maryiW wydaniu z grudnia 2015 r. „National Geographic” ogłosił Ją „najpotężniejszą kobietą świata”, a „Time” nazwał Ją najbardziej czczoną kobietą w historii.
Wielu chrześcijan przeżywa ostatnio wewnętrzną walkę w kwestii tego, jak dużo czy też jak mało czci należy okazywać Maryi. W jedną skrajność wpadają ci, którzy nadają swojej pobożności maryjnej kształt przypominający kult bogini, zaniedbując całkowicie Jej Syna.

Przeciwną zaś skrajność wybierają ci, którzy całkowicie odrzucają Maryję, postrzegając Ją tylko jako jedną z kilku postaci ze sceny Narodzenia. Jak odnaleźć się w tym „przeciąganiu liny”? I dlaczego Maryja pełni tak ważną rolę w naszej wierze?

Dylemat maryjny

We Włoszech, gdy zapytamy o nazwę jakiegoś mało znanego kościoła, to prawdopodobna odpowiedź będzie brzmiała: Santa Maria della Qualcosa, czyli „Matki Bożej Jakiejś”, co pokazuje, jak wiele tamtejszych kościołów nosi wezwanie Matki Bożej.

Czytaj dalej
  384 odsłon

„Nigdy więcej!”. Ksiądz mówi, czego nie lubi w konfesjonale, gdy sam idzie do spowiedzi

spowiedzZdarza się też czasami, że spowiednik zaczyna straszyć penitenta. Powiem uczciwie, że jako penitent szczerze nie znoszę takich sytuacji.
Miłosierdzie i zwątpienie
Chodzenie do spowiedzi jest dla mnie sporym wyzwaniem. Są spowiedzi, po których mam wrażenie spotkania z Bogiem i miłosierdziem. Są też takie, po których wychodzę z olbrzymim poczuciem winy i żalem.

Po tych pierwszych rodzi się we mnie motywacja do poprawy życia. Po drugich zaczynam wątpić, czy moja wiara i praca wewnętrzna mają sens. Są nawet takie, po których przez sekundę pomyślę sobie: „Nigdy więcej!”.

Czytaj dalej
  375 odsłon

Niebo gwarantowane? Prawda o obietnicach i nabożeństwie pierwszych piątków

pierwsze piatkiNabożeństwo pierwszych piątków od lat cieszy się wśród wiernych wielką popularnością. Z tą praktyką wiąże się słynne dwanaście obietnic, jakie Pan Jezus zostawił w objawieniach siostrze Małgorzacie Marii Alacoque.
Co zostało obiecane tym, którzy wytrwają przez 9 pierwszych piątków? W jaki sposób to nabożeństwo może przemienić nasze życie duchowe? Na czym polega spowiedź wynagradzająca? Tajniki pierwszych piątków odsłaniają ks. Mateusz Dudkiewicz i Marek Zaremba w najnowszej książce “Dwa Serca”.

Miriam Arbter‑Korczyńska: Jakie obietnice są związane z nabożeństwem pierwszych piątków?

Czytaj dalej
  267 odsłon

Spowiedź – czy księdzu należy wyznać wszystkie swoje grzechy?

spowiedz jakSakrament pokuty dotyczy wszystkich grzechów. Ale czy naprawdę wszystkie je trzeba wyznać?
Wczasie katechezy ksiądz zadaje pytanie: „Od czego trzeba zacząć dobrą spowiedź?”. „Trzeba zacząć od wymienienia swoich grzechów” – odpowie dziecko, bardzo pewne siebie… Zgadza się, co jednak należy zrobić wówczas z naszymi grzechami? Czy naprawdę trzeba wszystkie je wyznać podczas spowiedzi? Chciałbym zaproponować trzy refleksje na ten temat.


Wyznawanie grzechów ciężkich

Celem naszego życia jest komunia miłości z Bogiem. Jest ona nam dana poprzez łaskę chrztu świętego i stale podtrzymywana w nas przez Boga, co nazywamy „łaską aktualną”. Ta bliskość, będąca źródłem radości i pokoju, może jednak zostać zerwana przez grzech. Ten, kto chce wówczas pojednać się z Bogiem i z Kościołem musi wykazać się prawdziwą skruchą i „wyznać przed kapłanem wszystkie grzechy ciężkie, których jeszcze nie wyznawał, a które przypomniał sobie po starannym zbadaniu swego sumienia” (Katechizm Kościoła Katolickiego § 1 493).

Czytaj dalej
  301 odsłon

Donacje

Prosimy o rozważenie wsparcia naszych wysiłków.

Kwota

Kalendarz bloga

Poczekaj chwilę, ponieważ właśnie szykujemy kalendarz dla Ciebie

Polecamy

Wiedźmin.Online