swiety.png

Święta Franka, dziewica - 24 Kwiecień

 
sw franka Franka (znana także jako Franciszka Vitalta) urodziła się w 1175 r. w prowincji Piacenza. W bardzo młodym wieku wstąpiła do klasztoru benedyktyńskiego w San Siro. Mając ledwie 14 lat złożyła w nim śluby wieczyste. W 1198 r. po śmierci ksieni zajęła jej miejsce. Podjęta przez nią decyzja o zaprowadzeniu w klasztorze regularnego życia zakonnego spotkała się z silnymi protestami zarówno bogatych rodzin mieszkających w Piacenza, jak i samych sióstr. Z czasem opór udało się przełamać.
W 1214 r. Franka została zaproszona do klasztoru cysterek w Montelana. Wybrana tam ksienią, przez pewien czas administrowała także klasztorem w San Siro. W trosce o bezpieczeństwo siostry przeniosły się do Pittolo i tam żyły pod kierunkiem Franki.
Świątobliwa przełożona zmarła 25 kwietnia 1218 r. Po wielu przenosinach obecnie jej doczesne szczątki znajdują się w kościele sióstr benedyktynek w Piacenza. Jej kult zatwierdził Grzegorz X; czczona jest nie tylko w samej Piacenzie, ale także w regionach Pavia i Bobbio. Na uroczyste obchody ku jej czci w ostatnią niedzielę sierpnia przybywają rzesze pielgrzymów.