swiety.png

Błogosławiona Maria od Bożego Serca (Droste zu Vischering), dziewica - 8 Czerwca

 
bl maria 0d bozego swrca Maria urodziła się 8 września 1863 r. w Münster jako córka hrabiego Klemensa-Heindricha, deputowanego do Reichstagu, i hrabiny Heleny von Galen, siostrzenicy biskupa Kettelera. Wychowywała się na zamku w Darfeld. Była dzieckiem trudnym, o dużej wrażliwości i wielkoduszności, ale też o sporej dozie samodzielności i uporu. Od przyjęcia sakramentu bierzmowania myślała o życiu zakonnym. W 1888 r. wstąpiła w Münster do zgromadzenia Dobrego Pasterza, założonego niedawno przez Marię Pelletier. Podobnie jak inne siostry, zajmowała się dziewczętami ubogimi i wykolejonymi, najpierw w samym Münster, a potem także w portugalskim Porto, gdzie od 1894 r. była przełożoną.
W 1896 r. Marię dotknął postępujący paraliż; mogła jednak nadal swobodnie kontaktować się z innymi i sprawnie kierować wspólnotą. Siły czerpała z gorącego nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusowego. W latach 1897 i 1898 pisała do papieża Leona XIII, prosząc go o poświęcenie całego świata Bożemu Sercu.
Zmarła 8 czerwca 1899 r. W tym właśnie dniu papież polecił jej posłać encyklikę Annum sacrum, a kilka dni później obwieścił światu wspomniany akt. Beatyfikacji Marii dokonał w 1975 r. papież Paweł VI. Zachowały się jej listy i autobiografia.