banner1

św. Eleuteriusz, biskup - 20 Luty

 
sw elentariuszUrodził się w 456 roku w Tournai (Tornacum), jego rodzice Terenus i Blanda byli chrześcijanami, posiadali wielkie dobra ziemskie w Tournai i Blandain. Święty od lat chłopięcych przyjaźnił się ze św. Medardem z Noyon, który przepowiedział mu że zostanie biskupem Tournai.
Został pierwszym biskupem Tournai w 484 roku, po zorganizowaniu przez św. Remigiusza z Reims hierarchii kościelnej w północnej Galii. Kroniki przekazują, że dzień po chrzcie Klodwiga I ochrzcił w Tournai wielu pogan. Swoje życie poświęciół całkowicie Kościołowi i swojej diecezji. Kilka razy pielgrzymował do Rzymu, skąd w 501 roku przywiózł od papieża Symmacha relikwie św. Szczepana, a za papieża Hormizdasa uzyskał poparcie dla zwalczania herezji, która rozprzestrzeniała się również w Tournai, przybierając takie rozmiary, że na pewien czas św. Eleuteriusz został zmuszony do przeniesienia swojej siedziby do Blandain.
W 520 roku zwołał synod na którym potępiono herezję pelagiańską i ariańską. Dokumenty synodu i nieugięta postawa biskupa ściągnęły na niego nienawiść arian, którzy napadli go, gdy wychodził z kościoła, okrutnie pobili i porzucili na pewną śmierć. Wierni znaleźli go nieprzytomnego i przenieśli do domu, gdzie po kilku dniach skonał, dnia 20 lutego 532 roku. Na swojego następcę wyznaczył św. Medarda.
Został pochowany w kościele w Blandain. W IX wieku Święty ukazał się pewnej pobożnej kobiecie z Roubaix i kazał jej iść do biskupa, aby mu przekazała, że czas przenieść jego doczesne szczątki do Tournai i wskazała, gdzie znajduje się jego grób. W 898 roku biskup Hedilo odkrył i przeniósł relikwie do katedry, ponownie je przeniesiono na początku XI wieku za biskupa Badouina i w 1247 roku, gdy złożono relikwie w specjalnym, pięknie rzeźbionym sarkofagu. W obawie przed zbezczeszczeniem przez hugenotów wywieziono go do Douai, skąd powrócił po 1800 roku, bezpiecznie przetrwawszy rewolucję francuską. Relikwie św. Eleuteriusza znajdują się również w klasztorze św. Marcina w Tournai i w katedrze w Brugii.
Patron: Flandrii, Tournai, Blandain.
Ikonografia: Przedstawiany w stroju biskupim. Jego atrybutami są: mitra, pastorał, miniatura katedry, pręt lub bicz.

Reklama Bootom 2