banner1

jp2

Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski 

zaldW czasie swego prawie 27-letniego pontyfikatu Jan Paweł II odwiedził Polskę dziewięć razy w latach: 1979, 1983, 1987, w roku 1991 - dwukrotnie (w czerwcu i sierpniu), następnie w latach 1995, 1997, 1999 i w 2002 roku.
 
W czasie pierwszej wizyty w Polsce w roku 1979 (2-10 czerwca) odwiedził wtedy Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Kraków i były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Była to przełomowa pielgrzymka dla obalenia komunizmu w Polsce. To właśnie podczas tej pielgrzymki papież Jan Paweł II w dniu 2 czerwca w czasie mszy świętej, odprawionej na placu Zwycięstwa w Warszawie, zawołał: "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!". Wielu komentatorów uznało, że słowa te przyczyniły się do powstania "Solidarności" i obalenia komunizmu nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej. (więcej)
 
Kolejną, drugą podróż do ojczyzny, papież Jan Paweł II odbył w dniach 16-23 czerwca 1983 roku - w półtora roku po wprowadzeniu stanu wojennego. Odwiedził wówczas Warszawę, Niepokalanów, Częstochowę, Poznań, Katowice, Wrocław i Kraków. (więcej)
 
Trzeci raz papież przebywał w Polsce od 8 do 14 czerwca 1987 roku na II Krajowym Kongresie Eucharystycznym. Odwiedził wtedy Warszawę, Lublin, były hitlerowski obóz zagłady w Majdanku, Kraków, Szczecin, Gdańsk, Gdynię, Westerplatte, Częstochowę i Łódź.(więcej)
 
Czwarta oficjalna podróż Jana Pawła II do Polski składała się z dwóch etapów,  pierwszy w dniach 1-9 czerwca 1991 roku i obejmował Koszalin, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Kielce, Radom, Łomżę, Olsztyn, Włocławek, Płock i Warszawę, drugi etap  13-15 sierpnia 1991 roku i obejmował Kraków, Wadowice oraz Częstochowę.(więcej)
 
Po raz piąty, z jednodniową wizytą w Polsce Jan Paweł II przebywał 22 maja 1995 roku. Miała ona charakter bardziej prywatny. Odbyła się przy okazji kanonizacji błogosławionego Jana Sarkandra w Ołomuńcu (Czechy). Ojciec Święty odwiedził Skoczów - miejsce urodzenia świętego.(więcej)
 
Po raz szósty papież Jan Paweł II przebywał w Polsce w dniach od 31 maja do 10 czerwca 1997 roku z okazji odbywającego się we Wrocławiu 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Odwiedził wówczas Gniezno, Kraków, Legnicę, Gorzów Wielkopolski, Poznań, Kalisz, Częstochowę, Zakopane, Ludźmierz, Duklę i Krosno.(więcej)
 
Siódma pielgrzymka Jana Pawła II miała miejsce w dniach 5-17 czerwca 1999 roku i była najdłuższa ze wszystkich podróży Jana Pawła II do Polski. W czasie 13-dniowego pobytu Jan Paweł II odwiedził 22 miasta i trzy wsie: Gdańsk, Sopot, Pelplin, Elbląg, Licheń, Bydgoszcz, Toruń, Ełk, Wigry, Siedlce, Drohiczyn, Warszawę, Radzymin, Sandomierz, Zamość, Łowicz, Sosnowiec, Kraków, Gliwice, Stary Sącz, Wadowice i Częstochowę oraz wioski w Puszczy Augustowskiej: Leszczewo, Studzieniczną i Gorczycę.(więcej)
 
Ósma  pielgrzymka Jana Pawła II do Polski odbyła się w dniach 16-19 sierpnia 2002 roku. Ojciec Święty odwiedził Kraków i Kalwarię Zebrzydowską z okazji 400-lecia konsekracji Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.(więcej)